Červen 2024 Kniha/sborník odborných esejí z oblasti filozofie vědomí, biologie, psychiatrie, neurologie, genetiky či neurochirurgie až po názory fyziků, kybernetiků, robotiků a odborníků na umělou inteligenci, a také dvou mých textů z oblasti kulturologie a spirituality.
Editoři: Vladimír Mařík, Taťána Maříková, Miroslav Svítek
Spiritualita se na počátku 21. století opětovně dostává do popředí zájmu. Její současné oživení zejména v podobě nenáboženské (neinstitucionalizované) spirituality, a zároveň i narůstající zájem o toto téma ve vědě, je třeba brát vážně. Trend návratu duchovnosti je čímsi zásadním, co se projevuje jako znamení ducha doby. Rozmáhající se rezignace na hodnoty, která souvisí s mechanistickým přístupem novověké vědy, živeným postmoderním relativismem, nás nechává stát jako osamělé monády na okraji našeho bytí.
Hlavním tématem disertační práce Nenáboženská spiritualita v postmoderní době, s podtitulem Spiritualita a nové paradigma, je analýza nenáboženské spirituality v kontextu nových horizontů, jež odkrývá věda nového paradigmatu, a které mění pohled na realitu a postavení člověka ve vesmíru. Studie předkládá možné členění současných přístupů ke spiritualitě, a následně je vybudován nástin teoretického modelu nové disciplíny, který umožňuje zabývat se komplexním studiem spirituality v širokých interdisciplinárních a transdisciplinárních souvislostech. Pro tento nový navrhovaný vědní obor je v práci předložen název spirituologie.
Pomalu si začínáme uvědomovat, že globální krize, která se projevuje na mnoha úrovních, odráží emoční, morální a spirituální stav soudobého lidstva a souvisí s pokřiveným vnímáním postojů a hodnot, jež zastává moderní civilizace. Nové paradigma, které se ve vědě i ve společnosti otevírá, přináší základní změnu směrem k holistickému a ekologickému úhlu pohledu. Široký základ nového vnímání reality položily objevy v kvantové fyzice, systémové myšlení a výzkumy ve speciálních oborech.
Automobil je jedním z atributů naší doby. Utilitární prostředek zjednodušující naše přesuny a přejezdy, symbolický doklad našeho statutu či prestiže, oblíbený fetiš nebo i zástupný znak našeho zbytnělého ega. Z pohledu ekologie součást velkého ničení Gaii zahlcované oxidem uhličitým, kdy se velmi rychle blížíme čarovné hranici bodu zlomu 500 ppm (parts per million), za kterou v počítačových modelech přestává fungovat regulace teploty, selhávají ekosystémy a svět, tak jak ho známe dnes, se rozpadá (Lovelock 2008, 49).
Diplomová práce pod vedením prof. PhDr. Pavla Říčana: Spiritualita jógového hnutí v Čechách (2006), výsledky výzkumu jsem odpřednášela na konferenci „Prožitek a hodnoty“ v roce 2008 (prezentováno ve sborníku z konference).